Asics ronnie fieg collection 2018

Date: 15.10.2018, 01:47 / Views: 42484
Закрыть ... [X]

_en For me personally, this is this year’s most awaited release. C.P. Company is one of the most radical brands in terms of innovation and it’s merely impossible to surpass the brand in this regard. It is also the first child of functional menswear’s pioneer, Massimo Osti. Let’s explore the history first and then see what this football-inspired collaboration has to offer.

was originally an Italian graphic designer. He gradually became an innovator in materials, craftsmanship and design. Founded in 1971, his first label was Chester Perry which he renamed to C.P. Company four years later. He mainly focused on functionality, so he looked for inspiration in military clothing and similar industries. A great example of such attitude is the massive icon and symbol of C.P. Company, the “Mille Miglia” (or “Goggle”) jacket, which has been in production since 1988. It’s named after the legendary Italian race, which is, as the name rather obviously suggests, 1000 miles long. This legendary race was banned in the second half of the 1950s, later returning as a parade of classic sports cars. Back to the jacket, however. It features two see-through lenses on the hood so that you don’t need any glasses. One lens is also placed on the sleeve so that you can check your watch.

C.P. Company got a younger sibling in the 80s, Despite its later origin, SI is much more popular today. Massimo Osti was involved in both the brands (and many others) until the late 90s together with Carlo Rivetti, who took care of both the creative and financial aspects of the businesses. Osti was mainly into design and innovations. Speaking of innovations, he came up with loads, many of them were never even copied, the competition simply didn’t manage. One of his notable innovations was certainly garment dyeing, which creates the visual effect of levelled colour shades. Another world-famous inventions of Osti are brushed wool or the famous ice jacket changing its colours based on outside temperature. The C.P. Company changed its owner after Osti’s departure while Rivetti stayed active mainly in Stone Island. Osti’s heritage in C.P. Company is represented by his son Lorenzo, who is the head of marketing.  

C.P. Company and adidas have coexisted for many years. Visitors of football stadiums, the so-called terrace culture members consider C.P. Company their own as well as for example Stone Island or Umbro. Looking a couple years back when football and the culture surrounding it appeared on streetwear produced by the likes of Palace, Supreme or HUF, or remembering this year’s World Cup where football kits were considered fashion accessories (e.g. the sold-out home kit of Nigeria), this connection simply makes sense and clearly refers to the brands’ common UK heritage.

both footwear and apparel, we’ll start with the latter. The whole clothing line is made in Italy, which is also reflected in the price tag. On the other hand, the prices are not significantly different compared to the usual C.P. standard. The line features a t-shirt, hoodie, track top and explorer goggle jacket. Matching the footwear, there are three main colours setting the tone of the collection, namely blue, green and red. Footwear is then represented by four silhouettes, many of them strongly connected to football. There is the Marathon in a black leather execution and the Tobacco with red suede and a black sole. The Samba silhouette is featured in two different versions, one uses a grey suede upper with a black sole while the other one, being one of the collection’s strongest pieces, sports an all-blue execution. The last two colourways are rocked by this year’s brand-new model in the adi family, Kamanda. The green version with a knitted tongue is great as it is, but the coffee colourway (also being the only made in Italy piece of footwear in the collection) is the absolute winner.

The collaboration of adidas and C.P. Company is set to release on August 24 and yes, it will be available in Footshop.

//text by and //pics by  

_cz Pro mě osobně je tohle nejočekávanější adidas spolupráce letošního roku. C.P. Company je jedním z nejradikálnějších brandů na poli inovací, které dodnes nebyly překonány, a prvním dítětem pionýra funkčního menswearu Massima Ostiho. Pojďme si poodkrýt něco z historie a podívat se blíž na to, co tahle fotbalová spolupráce nabídne.

byl původně italský grafik a později inovátor na poli zpracování materiálů a designu. Jeho první značkou byla Chester Perry z roku 1971, kterou po čtyřech letech přejmenoval na C.P. Company. Prioritou pro něj byla funkčnost, hodně se inspiroval v army oblečení, ale i v jiných odvětvích. Příkladem budiž největší ikona a symbol C.P. Company, „Mille Miglia“ aka „Goggle“ jacket, která se vyrábí od roku 1988. Říká se jí podle legendárního italského závodu na 1000 mil, který se konal až do druhé poloviny 50. let, než byl zakázán a později obnoven jako přehlídka předválečných sporťáků. Ale zpět k bundě. Ta má na kapuci dvě průhledné čočky, abyste nemuseli mít brýle, a stejně tak má jednu čočku na rukávu, abyste viděli na hodinky.

C.P. Company dostala v 80. letech mladšího sourozence v podobě dnes známějšího brandu. Massimo Osti působil v obou značkách (a několika dalších) souběžně až do poloviny 90. let společně s Carlem Rivettim, který stál za brandy hlavně kreativně a finančně. Za Ostim šly primárně design a inovace, kterých vymyslel nespočetně a spoustu z nich nedokázala konkurence nikdy okopírovat. K těm zásadním inovacím určitě patří garment dyeing, který vytváří efekt vrstveného tónování, brushed wool či ice jacket, kterou známe od Stone Island. Ano, je to ta bunda, která mění barvy podle teploty. Po odchodu Ostiho změnila C.P. majitele a Rivetti zůstal dodnes aktivním hlavně ve Stone Island. Ostiho rodinný odkaz v C.P. Company reprezentuje jeho syn Lorenzo, který vede marketing.

C.P. Company a adidas vedle sebe existují a jsou kombinovány dohromady už pěknou řádku let. Návštěvníci fotbalových stadionů, členové tzv. terrace culture, mají adidas a C.P. Company za své podobně jako Stone Island nebo Umbro. Když se podíváme pár let zpět, kdy se fotbal a kultura kolem něj dostaly do popředí streetwear značek jako Palace, Supreme nebo HUF a na letošní světový šampionát, kde se z dresů stal módní doplněk (viz sold out home kit Nigérie), tak tohle spojení dává smysl a jasně odkazuje ke společné asics ronnie fieg collection 2018 UK heritage.

footwear i apparell, kterým začneme. Celá produkce oblečení je „made in Italy“, čemuž taky odpovídá cenovka. Ta se ale nijak zásadně neliší od cen C.P. V kolekci najdete tričko, mikinu, Track top a Explorer Goggle jacket. Barevně jsou kousky laděny do jedné ze tří barev – modré, zelené a červené tak, aby ladily k footwearu. Ten zastupují hned čtyři různé siluety, které se docela často prolínají fotbalovou kulturou. Marathon je v černém koženém provedení a Tobacco v červeném semiši s černou podrážkou. Dvakrát má svého zástupce model Samba, jednou ze šedého semiše s černou podrážkou a podruhé v celomodrém provedení, které patří k těm nejvíce povedeným. No a poslední dvě colorway má letošní novinka v adi rodině, model Kamanda. Už zelené semišové provedení s knitovým jazykem je bomba, ale kávová colorway, která je ke všemu jako jediná z footwearu „made in Italy“, je absolutní vítěz.

měla release 24. srpna a sehnat ji můžete ve Footshopu.

//text by and //pics by  Похожие новости


Red gothic dress 2018
Deep quotes about love for her 2018
Bustier prom dress 2018
Caroline sunshine feet 2018
Bedroom ideas decorating 2018
ШОКИРУЮЩИЕ НОВОСТИ